Uncategorized

Jak chronić się przed ukąszeniem przez kleszcza

Kleszcze są poważnym zagrożeniem, którego nie warto bagatelizować. Mitem jest, iż są one aktywne jedynie wiosną i latem. Tak naprawdę uaktywniają się już w momencie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 5 stopni Celsjusza. Zimy są coraz bardziej łagodne, dlatego trzeba pozostać czujnym przez cały rok.

Ukąszenie kleszcza może być przyczyną wielu groźnych chorób, jak na przykład borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsza z tych chorób objawia się poprzez rumień wędrujący, w kształcie podobnym do pierścienia. Jeśli zauważysz u siebie taki ślad i istnieje uzasadnione podejrzenie, iż nie jest to otarcie a objaw boreliozy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Na tę chorobę nie ma szczepionki, dlatego konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna, a wręcz niezbędna. Objawy mogą pojawić się nawet kilkanaście dni po ukąszeniu przez kleszcza.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu pojawiają się zazwyczaj w kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza. Jej objawy są bardzo podobne do objawów towarzyszących przeziębieniu, i podobnie trwają przez około tydzień. Łatwo więc o pomyłkę. Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać również bez objawów, ale równie dobrze może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Jak się przed tym uchronić? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście szczepienie ochronne, które można podać już po ukończeniu pierwszego roku życia.

Kleszcze przebywają najczęściej w wysokich trawach, lasach, na łąkach i w parkach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Najbardziej aktywne są rano oraz popołudniu. Jeśli chcesz uniknąć spotkania, najlepiej po prostu unikaj miejsc i pór dnia, w których ryzyko ukąszenia jest największe.

Innymi środkami ostrożności są:

  • Odpowiedni ubiór – długi rękaw i nogawki, jasne kolory, dzięki którym łatwiej zauważyć kleszcza na odzieży.
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze, niektóre z nich odstraszają także uciążliwe komary i meszki.
  • Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
  • Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ubranie i skórę.

Jeśli pomimo zastosowanych środków ostrożności, zauważysz na swojej skórze kleszcza, możesz usunąć go samodzielnie za pomocą pęsety, lub specjalnych narzędzi do tego przeznaczonych takich jak pompka do usuwania kleszcza. Należy je wyciągać pionowo nie szczypiąc jego ciała. Po usunięciu kleszcze zdezynfekuj dłonie, ranę oraz narzędzie, którego użyłeś. Przez najbliższy czas kontroluj miejsce ukąszenia. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli nie chcesz albo obawiasz się usuwania kleszcza samodzielnie, udaj się do gabinetu lekarskiego.