Zdrowie

Biopsja fuzyjna prostaty – co to właściwie jest? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg, przygotowania

Biopsja fuzyjna prostaty to niezwykle innowacyjne badanie prostaty, dzięki któremu specjaliści mogą postawić rzetelną i precyzyjną diagnozę. Istotne jest jednak to, aby dobrze się do niego przygotować. Ponadto biopsja nie będzie mogła zostać przeprowadzona u wszystkich pacjentów, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania.

Biopsja fuzyjna prostaty – wskazania i przeciwwskazania

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia biopsji fuzyjnej prostaty jest podejrzenie nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego. Mogą to być m.in. groźne procesy nowotworowe. Biopsja fuzyjna prostaty nie powinna być jednak dla pacjenta nadmiernym stresem, ponieważ badanie jest bezbolesne i wcale nie trwa zbyt długo. Najpoważniejszymi przeciwwskazaniami do jej wykonania są:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zapalenie prostaty wraz z bardzo wysoką gorączką.

Każde badanie powinno być ściśle skonsultowane z doświadczonym lekarzem urologiem. Dzięki temu zachodzi większe prawdopodobieństwo tego, że zakończy się sukcesem.

Biopsja fuzyjna prostaty – jak to wygląda w praktyce? Opis badania

Biopsja fuzyjna prostaty jest dość łatwa do przeprowadzenia, a w trakcie tego badania specjaliści pobierają zmienione chorobowo wycinki tkanek. Ponadto przebieg badania wygląda następująco:

  • na samym początku przeprowadza się rezonans magnetyczny,
  • dzięki rezonansowi specjalista określa położenie nieprawidłowych tkanek i wygląd badanego narządu,
  • badanie jest łączone z badaniem USG gruczołu krokowego, co prowadzi do uzyskania obrazu połączonego z obrazem uzyskanym w trakcie rezonansu magnetycznego,
  • do gruczołu krokowego wprowadza się igłę biopsyjną i pobiera się wycinki tkanek (około 10-12, z różnych miejsc).

Godne podkreślenia jest to, że biopsja fuzyjna prostaty to badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym, więc nie trzeba się go obawiać. Samo badanie trwa około 15-25 minut, ale po jego zakończeniu pacjent powinien pozostać w placówce medycznej przez następne 2 godziny.

Jak się przygotować do biopsji fuzyjnej prostaty? Wskazówki

Na całe szczęście biopsja fuzyjna prostaty nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań. Najważniejsze zasady to: picie dużej ilości płynów (minimum 2 litry dziennie), stosowanie leków przepisanych przez lekarza zgodnie z zaleceniami (poza lekami wpływającymi na krzepliwość krwi), spożycie ostatniego posiłku na około 6 godzin przed badaniem, ogolenie okolic krocza, wypróżnienie oraz zastosowanie leku o działaniu bakteriobójczym (2 godziny przed biopsją).