Budownictwo i Wnętrza

Opaski kablowe – najczęstsze zastosowania

Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz nie spotkałaby się z opaską kablową. Są wszędzie, bo sprawdzają się w różnych warunkach, wyróżniają się sporą wytrzymałością, a przy okazji kosztują niewiele.

W jakich branżach stosuje się opaski kablowe?

Z opaskami na dobre zaprzyjaźnili się specjaliści wykonujący różne naprawy, mocowania, spinania, montaże. Produkt umożliwia nie tylko spinanie wiązek kabli i przewodów, ale też np. spinanie worków.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność opasek producenci opracowali specjalistyczne warianty. Znajdziemy je m.in. w 4Technik. Specjalistyczne opaski kablowe mogą być szczególnie odporne na promieniowanie UV, niepodtrzymywać palenia, mieć płaskie zamki (zwiększone bezpieczeństwo) lub być wykrywalne przez detektory metali i czujniki rentgenowskie. Z opaskami spotkamy się więc w:

  1. branży spożywczej i farmaceutycznej;
  2. różnorodnych miejscach, gdzie występuje podwyższone ryzyko pożaru;
  3. placach zabaw;
  4. instalacjach fotowoltaicznych.

 

To tylko przykłady, bo opaski kablowe mogą być też odporne na rozpuszczalniki aromatyczne, pochodne ropy naftowej, oleje, smary, zasady. Niektóre wykazują także ograniczoną odporność na działanie kwasów. W praktyce oznacza to więc, że możemy sięgnąć po nie także w szczególnie wymagających warunkach, np. w zakładach produkcyjnych, montażowych i w wielu innych tego typu miejscach.

Czy opaski kablowe mogą przydać się też w domu?

Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej! W końcu wszyscy uwielbiamy uniwersalne rozwiązania, które możemy wybrać do wielu zastosowań. Takie wielozadaniowe wyroby okazują się niezastąpione do napraw domowych. Po opaski kablowe możemy sięgnąć, gdy chcemy szybko zamontować jakiś element, np. zamocować flagę, szybko coś naprawić, podwiesić kable podczas remontu… Możliwości zastosowania opasek w domu można mnożyć i zdecydowanie warto mieć je w swojej szufladzie.