Budownictwo i Wnętrza Nieruchomości

Styrodur – co za materiał oraz jakie posiada właściwości i jak można go wykorzystać

Szukasz idealnego styropianu do izolacji? Sprawdź te wskazówki, żeby nieco ułatwić sobie proces wyboru.

Styrodur – co musisz wiedzieć o procesie jego produkcji?

Styrodur powstaje na drodze spienienia polistyrenu i dodatku. Taka mieszkanka poddawana jest działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Wszystko dzieje się w specjalnie przygotowanej formie. Płyty XPS nie są więc cięte, tak jak rozwiązanie EPS, bo od razu osiągają swój docelowy wymiar.

Płyty XPS a EPS – czy istnieją jakieś zasadnicze różnice?

Jak najbardziej. Zacznijmy od podstawowej sprawy, a mianowicie od wyglądu. Polistyren ekstrudowany XPS ma gładką, pozbawioną porowatości strukturę. W przeciwieństwie do klasycznego styropianu, styrodur XPS nie pochłania wody. Czasem różnica w wyglądzie jest jeszcze mocniej zauważalna. Świetnym przykładem jest styrodur XPS grafitowy. Ten nowoczesne produkt posiada komponent grafitu dzięki czemu ma jeszcze lepsze właściwości niż jego kuzyn.

Styrodur XPS – czy zawsze będzie lepszy niż EPS?

Polistyren ekstrudowany XPS to unowocześniona wersja EPS więc siłą rzeczy taki produkt najczęściej przedstawia lepsze parametry. W profesjonalnych sklepach internetowych, znajdziemy obie te odmiany. W przeciwieństwie to niesprawdzonych zamienników, te warianty zostały rzetelnie przetestowane. Wszystko po to, żeby zapewnić klientom i klientkom bezpieczeństwo i komfort.

Pamiętajmy, że chociaż styrodur XPS jest bardziej nowoczesny, nadal do wielu zastosowań możemy wybrać tańszy wariant czyli płyty styropianowe EPS. Dla pewności zawsze zdajmy się na sprawdzonego producenta. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany EPS doskonale radzi sobie z powierzony mu zadaniem, wybierzmy go np. do izolowania ścian wewnętrznych. Z kolei do zadań specjalnych (duże ryzyko wilgoci czy wychłodzenie pomieszczenia, potrzeba zabezpieczenia fundamentów) oddelegujmy bardziej zaawansowaną wersję produktu, czyli styrodur XPS.

Płyty XPS – nie tylko fundamenty i piwnice

Po styrodur XPS sięgają specjaliści odpowiedzialni za izolację dachu. Płyty XPS będą idealne również jako izolacja podłóg. Mają bardzo atrakcyjne parametry wytrzymałościowe i nie są podatne na odkształcenia. Dzięki temu, że w profesjonalny sposób ochronią nawierzchnię przed dostępem wilgoci, nasze panele przez długi czas będą wyglądać bez zarzutu. Wytrzymałość materiału jest tak wysoka, że materiał wykorzystywany bywa również podczas budowy dróg i torowisk.