Budownictwo i Wnętrza

Kleje cyjanoakrylowe z aktywatorem – właściwości, zastosowanie

W branżowych sklepach dostaniemy zarówno same kleje cyjanoakrylowe, jak i zestawy, wzbogacone o aktywator. Do czego służą te preparaty i dlaczego warto rozważyć ich zakup?

Natychmiastowe klejenie

Zacznijmy od podstawowych zalet klejów cyjanoakrylowych. Rozwiązania tego typu pozwalają połączyć elementy w ekspresowym tempie. Wystarczy pięć sekund, by stworzone zostało trwałe i solidne wiązanie. Ta cecha produktu jest niezwykle atrakcyjna dla specjalistów, którzy dziennie muszą wykonać wiele tego typu prac. W rezultacie realizacja zadań przebiega płynniej i jest mniej kłopotliwa. Doceniają ją także weekendowi majsterkowicze. W końcu nikt nie lubi czekać.

Klej cyjanoakrylowy – kiedy warto go wykorzystać?

Po taką opcję możemy sięgnąć, gdy zależy nam na klejeniu:

  1. listew;
  2. profili;
  3. cokołów.

Dość sporym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego preparatu do klejenia szkła. To specyficzny materiał, wymagający właściwego podejścia. Jeśli wybierze się niewłaściwy produkt, efekt może być opłakany. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno kleju o przezroczystej spoinie. W ten sposób zatroszczymy się o to, żeby klejone nawierzchnie prezentowały się nienagannie. Klej cyjanoakrylowy nada się do tego idealnie.

Jak działa aktywator kleju cyjanoakrylowego CA?

Preparat służy do błyskawicznego przyspieszenia wiązania kleju. Jak to możliwe? Zaprojektowany został w taki sposób, by ograniczona została chłonność klejonej powierzchni. W efekcie możemy użyć mniej kleju, by otrzymać ten sam efekt. Ta cecha aktywatora przyda się szczególnie podczas klejenia materiałów o takiej strukturze, jak np. płyta mdf czy tkaniny.

Jak używać kleju cyjanoakryloweogo z aktywatorem?

Pierwszym krokiem jest użycie aktywatora na jednej z klejonych powierzchni. Następnie należy chwilę poczekać, aż preparat całkowicie odparuje. Gdy do tego dojdzie, czas na aplikację kleju na drugą powierzchnię. Teraz pozostaje tylko połączenie ze sobą nawierzchni w odpowiednim ułożeniu i dociśnięcie ich przed ok. 5-8 sekund.

Inne zastosowania kleju CA

Żelowa konsystencja kleju pozwala na klejenie również dość wymagających materiałów. Z takiego wariantu mogą skorzystać m.in. klienci sklepu 4Technik. Preparat polecany jest szczególnie do klejenia materiałów o sporej elastyczności, m.in. gumy.

Przed zastosowaniem preparatu, zapoznajmy się ze wszystkimi wskazówkami producenta oraz z informacjami o środkach bezpieczeństwa. W ten sposób będziemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób stosujemy kleje cyjanoakrylowe oraz aktywator do kleju cyjanoakrylowego.