Aktualności Zdrowie

Leczenie ortodontyczne – czym jest, na czym polega, w czym może pomóc?

Niektórym osobom ortodonta kojarzy się głównie z okresem dzieciństwa. Często to właśnie wtedy zostają zdiagnozowane problemy ze zgryzem oraz wdraża się rozwiązania, mające zadbać o prawidłowe ustawienie zębów. Prawda jest jednak taka, że gabinet ortodonty odwiedzają osoby w różnym wieku i borykające się z różnymi problemami.

Ortodonta w Warszawie – czym się zajmuje?

Taki specjalista bądź specjalistka zajmuje się leczeniem nieodpowiedniego ułożenia zębów i żuchwy. Problemy na tym polu mogą być powiązane m.in. z wrodzonym wadami zgryzu. Czasem wynikają z nieprawidłowego działania/budowy stawy skroniowo-żuchwowego. Warto wiedzieć, że na leczenie ortodontyczne w Warszawie mogą zdecydować się także osoby, u których wady zostały nabyte wskutek działania różnorodnych czynników środowiskowych. Wszystkie te sytuacje dotyczą nie tylko dzieci, ale też i dorosłych.

Aparat ortodontyczny dla dorosłych – jak wygląda takie leczenie ortodontyczne?

Współpraca z ortodontą rozpoczyna się od wstępnej konsultacji. Na tym etapie lekarz/lekarka przeważnie zleca wykonanie badań obrazowych. Na podstawie otrzymanych w ten sposób informacji specjalista może szczegółowo zaplanować kolejne etapy leczenia.

Przeważnie zanim zostanie założony aparat na zęby, pacjentowi/pacjentce zakłada się specjalne gumki rozpychające między zęby boczne. Do ważnych etapów leczenia ortodontycznego z pomocą aparatu zalicza się:

  • precyzyjne oczyszczenie szkliwa;
  • naklejenie na powierzchnię zęba zamków;
  • założenie łuków.

Skuteczne leczenie ortodontyczne wymaga regularnych kontroli, podczas których można zweryfikować postępy w leczeniu. Przygotujmy się więc na to, że na jednej konsultacji się nie skończy.

Co proponuje nowoczesna ortodoncja?

Jedną z atrakcyjnych opcji jest m.in. zastosowanie nakładem Invisalign. To ciekawa alternatywna dla tradycyjnych, metalowych aparatów. Nie jest to stała konstrukcja w tym rozumieniu, że osoba leczona może ją samodzielnie wyjąć z ust. Ważne jest to, by kierować się przy tym wskazówkami od ortodonty. Aby takie leczenie ortodontyczne było rzeczywiście skuteczne, konieczne jest stosowanie się do harmonogramu ustalonego przez specjalistę.

Mówiąc o nowoczesnej ortodoncji nie da się nie wspomnieć o często spektakularnych efektach, które możemy osiągnąć z jej pomocą. Prawidłowo przeprowadzone leczenie pomaga zniwelować m.in. nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. W ten sposób można też widocznie poprawić estetykę uśmiechu, np. zmniejszyć diastemę. Przede wszystkim zadbamy jednak o swoje zdrowie, prawidłowe ułożenie zębów i codzienny komfort.

Aparat na zęby to tylko jedna z opcji, wykorzystywanych w leczeniu ortodontycznym w Warszawie.