Aktualności Zdrowie

Skąd bierze się fenomen kawy Blue Mountain z Jamajki?

Większość zapalonych miłośników kawy słyszało o odmianie Jamajka Blue Mountain. Jest to jeden z najdroższych i najsmaczniejszych rodzajów kaw na całym świecie. Wyjaśniamy, skąd bierze się fenomen oraz cena.

Blue Mountain – kawa dla prawdziwych smakoszy

Kawa Jamajka Blue Mountain cechuje się bogatym smakiem oraz wyczuwalnym owocowym aromatem i czekoladową nutą. Jest zrównoważona pod względami zapachu oraz kwasowości. Przy jej zbiorach zwraca się uwagę na jakość każdego ziarna i wybiera się tylko te najwyższej jakości. Kawa Blue Mountain jest z niewielkiego obszaru niedaleko Kingston położonego wysoko w górach. Co ciekawe większa część zbieranych ziaren trafia wyłącznie do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest to jeden z powodów, dla których pozostałość zbiorów jest sprzedawana po wysokich cenach. Dla wielu zwolenników omawianego napoju jego najwspanialszą odmianą jest właśnie Jamajka Blue Mountain. Kawa powinna być kupowana wyłącznie ze sprawdzonych i legalnych źródeł, takich jak – https://beardedcoffee.pl/. Można ją parzyć na kilka sposobów, między innymi:

  • po turecku,
  • w tradycyjnych kawiarkach,
  • w ekspresach kolbowych.

Kawa z jamajki – czym się wyróżnia?

Kawa Jamajka Blue Mountain jest jedyna w swoich rodzaju z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wspomniane miejsce jej uprawy, które gwarantują relatywnie niskie zbiory. Górskie tereny oznaczają niską temperaturę powietrza, co przekłada się na bardzo długi okres kwitnięcia tej odmiany kawy. Z tego powodu nie jest uprawiana na zbyt szeroką skalę, jednak dłuższy czas jej dojrzewania gwarantuje pełniejszy, niesamowity smak. Warto dodać, że plantacje tej kawy są niewielkie i nie ma możliwości zwiększenia ich obszaru.

W odróżnieniu od wielu innych odmian ziarna Blue Mountain są poddawane bardzo restrykcyjnej kontroli jakości. Są segregowane według wielkości, a wszystkie odstępstwa od normy oznaczają utylizacje ziarna. Ze względu na niemałą cenę zbiory kawy są przeprowadzane ręcznie z dbałością o najmniejszy szczegół. Warto zaznaczyć, że jej eksport wymaga zastosowania specjalnych beczek. Każda z nich jest opatrzona certyfikatem potwierdzającym autentyczność produktu.